Upały doskwierają nie tylko nam, ale także naszym pupilom. Niezwykle ważne jest, aby w te gorące dni zadbać o odpowiednie schłodzenie zwierzaków, oraz zapewnić im odpowiednie warunki. To, co jest najważniejsze, to:
Pozwól psu odpoczywać, tak długo, jak tego potrzebuje. Nie męcz go zabawami ruchowymi, jeśli wyraźnie nie ma na nie ochoty.
Zapewnij mu stały dostęp do chłodnej, świeżej wody.
Jeśli pies spędza czas na zewnątrz, zapewnij mu dostęp do zacienionego miejsca
Jak najlepiej i najskuteczniej schłodzić zwierzaka? Jest kilka sposobów:
Najskuteczniejszym sposobem niegwałtownego schłodzenia psa po przegrzaniu jest wsadzenie do wanny lub pod prysznic i polewanie wodą, której powoli zmniejszamy temperaturę. Uwaga! Woda nie może być za zimna!
Będąc nad wodą (rzeka, jezioro, morze) wchodzimy z psem do wody, powoli go zanurzając i stale asekurując. Wystarczy, że zmoczy się cały i chwilę postoi w wodzie i można go zabrać w zacienione miejsce.
W czasie gdy jesteśmy poza domem, ale bez bliskiego dostępu do zbiornika wodnego to zdecydowanie ręcznik czy element ubrania (bluza sprawdza się znakomicie)- zmoczone w chłodnej wodzie i nałożone na psa. W momencie gdy zwierze oddaje ciepło, zdejmujemy i moczymy ponownie.
Maty chłodzące. Matę wkładamy do lodówki aż będzie zimna, kładziemy na podłodze i pozwalamy psu kłaść się kiedy ma na to ochotę.
Zabawki chłodzące. Są to gumowe zabawki z wypustkami, puste w środku, do środka których nalewamy wodę lub bulion (bez przypraw!), mrozimy w zamrażarce i podajemy zwierzakowi. Pies stopniowo rozpuszcza płyn ze środka zabawki i schładza powoli organizm. Do takiej zabawki lub maty do lizania możemy użyć musu owocowego lub warzywnego.
Zimna powierzchnia do chodzenia. Psy oddają ciepło przez ziajanie, a pocą się przez opuszki na łapach. Zimna powierzchnia – typu kafelki, czy chłodna trawa – pozwalają psu się ochłodzić.
Baseny, maty wodne z prysznicem–Basen musi być odpowiednio niski, żeby pies swobodnie do niego wchodził bez konieczności wskakiwania . Pamiętajmy, aby zwierzaka do basenu nie wkładać ‘na siłę’, a pozwolić mu samemu zadecydować o wejściu.
Kilka kostek lodu włożonych do miski ze świeżą wodą.
Długie spacery tylko wcześnie rano, i późno wieczorem. W ciągu dnia tylko szybkie spacery zaplanowane w taki sposób, by zwierzak miał jak najmniej kontaktu z betonem/chodnikiem – rozgrzany może naprawdę poważnie poparzyć psu łapy. Pamiętajmy o zabraniu wody dla zwierzaka!
Specjalistyczne kamizelki chłodzące doskonale zadbają o odpowiednie schłodzenie zwierzaka. Kamizelkę warto dobrać u specjalisty, a zakup skonsultować z lekarzem weterynarii.
Na czas upałów warto zrezygnować z metalowych akcesoriów (kagańce, kolczatki), które mogą dotkliwie poparzyć skórę psa
NIGDY nie zostawiaj psa w samochodzie, nawet na chwilkę. Zostawianie zwierzaka przed wejściem do sklepu czy na balkonie jest równie niebezpieczne. Zawsze należy pamiętać o zacienionym miejscu do odpoczynku zwierzaka.
Wiatrak/klimatyzacja. Należy pamiętać, aby nie było drastycznej różnicy między temperaturą w domu, i na zewnątrz, a wiatrak nie powinien być skierowany prosto na psa.
Miski chłodzące, które posiadają specjalną warstwę chłodzącą. Miskę wkładamy do zamrażarki, a po schłodzeniu nalewamy wody, która utrzymuje długo swoją temperaturę.
Jak schłodzić psa, gdy ma już objawy przegrzania?
Szybko, ale nie gwałtownie. Co to znaczy?Należy przetransportować zwierzaka w chłodne, zacienione miejsce, włączyć klimatyzację lub wentylator. Można też lekko polać psa chłodną wodą lub schłodzić mokrym ręcznikiem.
Najważniejsze jest obniżenie temperatury jego ciała, trzeba jednak uważać, by nie zrobić tego zbyt gwałtownie. W przeciwnym razie pies może przeżyć szok termiczny.
Jeśli zwierzę traci kontakt z rzeczywistością, wymiotuje, ma drgawki lub skurcze – koniecznie udajcie się do lekarza weterynarii najszybciej jak to tylko możliwe.
Skutki udaru cieplnego są bardzo dotkliwe (śpiączka, uszkodzenie narządów wewnętrznych, niewydolność oddechowa etc.). Dlatego wiedza, jak schłodzić psa w czasie upału, jest niezbędna, by zapewnić mu bezpieczne i beztroskie lato.
źródło pethelp.pl, google